


New 7
This Product comes with SSH Telecom’s 1-Year Warranty.
Specifications:
| Battery | 2000mAh (Li-Ion Battery) |
| OS | Android OS, v8.1 (Oreo – Go Edition) |
| Memory |
16GB built-in, 1GB RAM, microSD card (supports up to 32GB – Dedicated Slot)
|
| Processor | Quad-core 1.3 GHz |
| GPU | N/A |
| Connectivity | Bluetooth, USB, WLAN (Wi-Fi hotspot, hotspot), GPRS, 3G (WCDMA) |
| Display Size | 5.0" Display |
| Display Type | IPS Display |
| Sensors | Proximity, G-Sensor |
| SIM Card | Support Dual SIM, 3G Band WCDMA, 4G Band NA |
| Colors | Gradational Blue, Gradational Green, Gradational Black |
| Entertainment | FM Radio, 3.5mm audio jack, MP4 / MP3 / WAV player, Google Talk, Games (built-in + downloadable) and many more Apps |
| Primary Camera | 5MP with LED Flash, Fixed Focus, Geo-tagging, Face Detection, Video Recording |
| Secondary Camera | 2 Megapixels FF Selfie Camera |
| Other Features | GPS + Dual SIM |
| Ring Tones | Downloadable, MP3, WAV, Vibration |
| Messaging | SMS (threaded view), MMS, Email, Push Email |
Select Color
From $6.71
Original: $22.38
-70%New 7—
$22.38
$6.71Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Product comes with SSH Telecom’s 1-Year Warranty.
Specifications:
| Battery | 2000mAh (Li-Ion Battery) |
| OS | Android OS, v8.1 (Oreo – Go Edition) |
| Memory |
16GB built-in, 1GB RAM, microSD card (supports up to 32GB – Dedicated Slot)
|
| Processor | Quad-core 1.3 GHz |
| GPU | N/A |
| Connectivity | Bluetooth, USB, WLAN (Wi-Fi hotspot, hotspot), GPRS, 3G (WCDMA) |
| Display Size | 5.0" Display |
| Display Type | IPS Display |
| Sensors | Proximity, G-Sensor |
| SIM Card | Support Dual SIM, 3G Band WCDMA, 4G Band NA |
| Colors | Gradational Blue, Gradational Green, Gradational Black |
| Entertainment | FM Radio, 3.5mm audio jack, MP4 / MP3 / WAV player, Google Talk, Games (built-in + downloadable) and many more Apps |
| Primary Camera | 5MP with LED Flash, Fixed Focus, Geo-tagging, Face Detection, Video Recording |
| Secondary Camera | 2 Megapixels FF Selfie Camera |
| Other Features | GPS + Dual SIM |
| Ring Tones | Downloadable, MP3, WAV, Vibration |
| Messaging | SMS (threaded view), MMS, Email, Push Email |





