



i101
This Product comes with SSH Telecom’s 1 Year Warranty.
Specifications:
| Contacts Capacity | 1000 Entries |
| Messages Capacity | 500 Entries |
| Battery | 1000 mAh |
| Memory | Micro SD card (support up to 16GB) |
| Connectivity | Bluetooth, USB |
| Display Size | 1.77 Inches |
| Display Colour | Bright Screen |
| SIM Card Support | Dual SIM – Dual Standby |
| Entertainment | Wireless FM Radio 3.5mm Audio Jack Audio Player Video Player Games (Built-In) |
| Camera | Digital Camera |
| Other Features | Torch Light Magic Voice Auto Call Recorder Mobile Tracker Privacy Protection Scheduled SMS Black/White List |
| Ring Tones | Polyphonic, MP3, Vibration |
| Messaging | SMS |
| Colors | Black, Red, Blue, Yellow |
Select Color
From $2.09
Original: $6.98
-70%i101—
$6.98
$2.09Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Product comes with SSH Telecom’s 1 Year Warranty.
Specifications:
| Contacts Capacity | 1000 Entries |
| Messages Capacity | 500 Entries |
| Battery | 1000 mAh |
| Memory | Micro SD card (support up to 16GB) |
| Connectivity | Bluetooth, USB |
| Display Size | 1.77 Inches |
| Display Colour | Bright Screen |
| SIM Card Support | Dual SIM – Dual Standby |
| Entertainment | Wireless FM Radio 3.5mm Audio Jack Audio Player Video Player Games (Built-In) |
| Camera | Digital Camera |
| Other Features | Torch Light Magic Voice Auto Call Recorder Mobile Tracker Privacy Protection Scheduled SMS Black/White List |
| Ring Tones | Polyphonic, MP3, Vibration |
| Messaging | SMS |
| Colors | Black, Red, Blue, Yellow |





















